Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Peskovlu Demirel-Yeltsin diyaloğu

Eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, 1999 tarihinde AGİT zirvesi dolayısıyla Türkiye'ye gelen eski Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin ile ilginc diyaloğu Rus devlet televizyonunda gösterildi.

Rossiya kanalının Kremlin özel muhabiri Pavel Zarubin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in tercümanları ile ilgili hazırladığı programı sunarken Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov'un ilk kez televizyonda yer aldığı görüntülerini de paylaştı. (Aşağıdaki videoda 24.42 dakikadan itibaren)

Türkolog Peskov'un Türkçeyi mükemmel bilmesinin kariyerinde önemli rol oynadığını vurgulayan Rus muhabir, 1999 yılında Peskov'un İstanbul'da AGİT zirvesinde Yeltsin'e tercümanlık yaptığı görüntüleri ekranlara getirdi.

Görüntüde Yeltsin ve Demirel arasındaki ilginç bir diyalog da dikkat çekiyor. Yeltsin, "Uzun zamandır görüşemedik zatıalinizle" deyince Demirel, "Türkiye'ye gelmenizden mutluyuz sayın Başkan. Sizi defalarca davet ettim. Ve nihayet geldiniz" diyor ve gülümsüyor.

Diyalog şöyle devam ediyor:

-Yeltsin: Ben sizi daha fazla davet ettim. Siz de gelmediniz.

-Demirel: "Ben geldim. 1992 yılında geldim.

Görüntüde daha sonra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, geçen yıl Moskova'da MAKS 2019 Havacılık ve Uzay Fuarı'nda Peskov'a seslenerek, "Peskov!.. Good! Good!" diyerek eliyle dondurmayı övmesi ve ona da teklif etmesi yer alıyor.

Rusya’da yaklaşık 10 yıl iktidarda kalan Yeltsin, Türkiye’yi hiç resmen ziyaret etmemişti. (Fuad Safarov, Medyagunlugu.com, Moskova 19.2.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sokağa çıkma yasağı aile ilişkileriniz nasıl etkiledi?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi