Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Rusya’ya 50 milyar dolar Yukos şoku

Hollanda’daki bir arbitraj mahkemesi, Rusya hükümetinin, 2003 yılında el koyduğu Yukos petrol şirketinin hissedarlarına 50 milyar dolar tazminat ödemesine ilişkin verilen kararın doru olduğuna hükmetti.  Lahey Bölge Mahkemesi, Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin verdiği ve Rusya'yı Yukos'un eski hissedarlarına 50 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum eden kararı 2016 nisan ayında bozmuştu. Bu karar yapılan itiraz kabul edili ve bir kez daha Rusya’nın ödeme yapmasına hükmedildi. 

Uluslararası Tahkim Mahkemesi, Temmuz 2014'te bir dönem Rusya'nın en büyük petrol şirketlerinden biri olan Yukos'un eski hissedarlarına 50 milyar dolar tazminat ödenmesine hükmetmişti. Mahkeme, karara gerekçe olarak, Rusya'nın şirketi iflasa zorlamasını göstermişti.

Şirketin en büyük hissedarı ve ülkenin en zengin işadamı olan Mihail Hodorkovski o dönemde Yukos soruşturmasında suistimal ve yolsuzluk suçlarından tutuklanmış, hapse mahkum edilmiş, cezasının önemli kısmını tamamladıktan sonra Putin tarafından affedilip Rusya'yı terk etmişti. 

Rusya'nın karara itirazını görüşen Lahey Bölge Mahkemesi, Uluslararası Tahkim Mahkemesi'nin bu tür davalara bakma yetkisine sahip olmadığına hükmederek, Rusya'yı mahkum eden kararı 2016’da iptal etmişti

Uluslararası Hukuki Savunma Merkezi Başkanı Andrey Kondakov, Lahey'deki mahkemenin Rusya'nın yaptığı itirazı tümüyle kabul ettiğini belirtmiş, bu kararla birlikte Rusya'nın 50 milyar dolarlık tazminatı ödemeyeceğini de vurguladı.

Lahey Bölge Mahkemesi ayrıca, mahkemesi masrafları nedeniyle Yukos hissedarlarının Rusya'ya 19 bin 072 dolar ödeme yapmasına hükmetmişti.

Bu arada kararı değerlendiren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Yukos ile ilgili hukuki sürecin politize edilmemesi gerektiğini söylemiş, Rusya'nın pozisyonunun güvenilir kanıtlara dayandığının altını çizen Peskov, hukuki süreç çerçevesinde Rusya'nın çıkarlarını korumaya devam edeceklerini vurgulamıştı.

Ancak Yukos hissedrları konuyu bir kez daha arbitraj mahkemesine taşımıştı. Bu sabah gelen son habere göre, Hollanda’daki mahkeme Yukos için 50 milyar dolar ödenmesini yerine buldu. Ajanslar bu kararı “Moskova için bir yenilgi” olarak niteliyor. 
 
Bu arada Rusya Adalet Bakanlığı, Lahey Temyiz Mahkemesi'nin kararını Hollanda Yüksek Mahkemesi'ne taşıyacağını duyurdu.

Bakanlık, Lahey Temyiz Mahkemesi'nin Yukos'un eski hissedarlarının iyi niyetli yatırımcılar olmadıkları gerçeğini gözardı ettiğini vurguladı.

Sputnik'in haberine gör bakanlık, "Bu şirketin varlıkları üzerindeki kontrol, söz konusu yatırımcılar tarafından yetkililerin karıştığı gizli anlaşma ve rüşvet de dahil bir dizi yasa dışı eylem sonucu ele geçirildi. Eski çoğunluk hissedarları, Yukos'u yönettikleri sırada kitleler halinde vergi ödemelerinden kaçındı, varlıkları yasa dışı yollardan yurtdışına çıkardı, kara para akladı ve çeşitli hukuk dışı eylemlerde bulundu" ifadelerini kullandı.  
 
18.2.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sokağa çıkma yasağı aile ilişkileriniz nasıl etkiledi?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi