Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

'Doktor Jivago'nun babası Pasternak 130'unda

Rusçanın en büyük şairlerinden Boris Pasternak 10 Şubat 1890'da doğdu. Rusya basını, bizde şair kimliğinden ziyade ölümsüz romanı "Doktor Jivago" ile tanınan yazarın 130'ncu yaş gününü çeşitli yazılarla anıyor. Bunlardan biri de Adme.ru portalının hazırladığı "Yazar hakkında az bilinenler" derlemesi. İşte Pasternak'ın hayatından kimisi az bilinen 8 gerçek.

1. Sanatla uğraşan bir ailede büyüyen Boris Pasternak, müzik eğitimi aldı. Bugüne ulaşmış üç bestesi var. Ama geleceğin şairi nedense son anda müzik kariyerinden vazgeçti ve konservatuvar sınavlarına girmedi.

2. 1908'de Moskova Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne girdi, daha sonra Tarih-Filoloji Fakültesi'ne geçiş yaptı. Ünversiteyi başarıyla bitirmesine rağmen diplomasını almaya hiç gelmedi.

3. Almanya'da Marburg Ünversitesi'nde felsefe eğitimi aldı. Hocalarının tüm telkinlerine rağmen felsefe kariyerini de tercih etmedi.

4. Ünlü şair Marina Tsvetayeva ile sadece mektuplarla ilerleyen bir aşk yaşadı. İki şair birbirlerini bir defa bile görmeden yıllarca yazıştılar. İlk karşılaşmaları 1935'te Paris'te oldu.

5. Bir diğer ünlü şair Sergey Yesenin'le yumruk yumruğa kavga etti. Kavganın sebebi ise bilinmiyor.

6. Pasternak Gürcistan'a aşıktı. "İkinci vatanım" olarak adlandırdığı bu topraklarda yazılmış pek çok şiirin Rusçaya çevrilmesine de katkıda bulundu.

7. Nobel Ödülü'nü reddetti. Doktor Jivago romanı yıllardan sonra Rusya'ya Nobel Edebiyat Ödülü'nü bir kere daha getirdi. Ancak kitabı asla benimsemeyen ve SSCB'de basılmasına izin vermeyen rejimin yoğun baskısı sonucu Pasternak, ödülü reddettiğini açıklamak zorunda kaldı.

8. Sovyet vatandaşları kitapları artık basılmayan Pasternak'ın şiirlerini Eldar Ryazanov'un filmleri sayesinde yeniden hatırladı. Ünlü komedi yönetmeni filmlerinde zaman zaman bu şiirlere yer verdi.

15.2.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi