Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'nın sigortası orta sınıfta kan kaybı

Sberbank Rusya'da ortalamanın üstünde geliri ve harcamasıyla "yeni toplumun dinamosu" sayılan, tüketim ekonomisini ayakta tutan orta sınıf zorda. Bu sınıfa ilişkin istihdam istatistikleri açıklandı. Buna göre, 2019'un son çeyreğinde bu kesimdeki işsizlik oranı bir puan artarak yüzde 12'ye yükseldi. Resmi istatistik servisi Rosstat ise ülke genelinde işsizliğin azaldığı iddiasında.

Bankanın İvanov Endeksi adını verdiği orta sınıfların ekonomik durumunu ölçmeyi amaçlayan endekse göre, işsizlik bu kesimde yüzde 55 ile en çok endişe uyandıran ikinci faktör konumunda. İlk sırada ise yüzde 62 ile yolsuzluk var. Enflasyondan duyulan endişe de yüzde 48'lik payla üçüncü.

Buna karşın, orta gelir grubuna mensup kişiler arasında işten kovulma korkusu yüzde 46'dan 42'ye geriledi. Ancak Sberbank analistleri, üçüncü çeyrekte bu oranın yüzde 40 olduğunu hatırlatıyor. Son olarak, endeks kapsamında görüşülen orta sınıf mensuplarının yüzde 9,2'si şu anda esnek çalıştığını, ama tam gün çalışılan bir işte istihdam olmak istediklerini söylüyor. 

Sberbank analistleri orta sınıfta işsizlik artışının endişe verici boyutlarda olmadığı görüşünde. Raporda, orta sınıf mensubu çalışanlarda genel bir iyimserlik hakim olduğuna dikkat çekildi. 

Uzmanlara göre aylık geliri 60 bin ila 120 bin ruble (900-bin 800 dolar) arasında olan kişiler orta sınıfa mensup sayılıyor. 

Mikrofinans kuruluşu Money Funny'den Aleksandr Şustov, orta sınıfa aidiyeti tespit için ipotek kredisi ödeyebilme gücünün kriter olarak kabul edilmesini öneriyor. Rusya'da ipotek ödeyen insan sayısı 3 milyon. Bu da ülke nüfusunun sadece yüzde 2'sine karşılık geliyor. 

Uzmanlara göre sağlıklı bir ekonomide orta sınıfın oranı en az yüzde 50 olmalı. Rus ekonomistler Çin ve Hindistan'ın bu değerleri yakalamaya yakın olduğuna dikkat çekiyor.

Orta sınıfı ayırt eden bir diğer gösterge de girişimcilikten elde edilen gelirler. Rusya'da bu tür gelirlerin toplam içindeki payları 2000'li yıllardan bu yana yüzde 15,2'den yüzde 7,5'e kadar düşmüş durumda. Bir başka deyişle orta sınıfı yetiştirecek olan küçük ve orta ölçekli işletme havuzu her geçen gün daha da küçülüyor.

Dünyadaki genel eğilime paralel olarak Rusya'nın da vatandaşların sırtındaki vergi yükünü artırması orta sınıfın üzerindeki baskıyı arttıran bir diğer etken olarak gösteriliyor.

 
14.2.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi