Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'da Çin'in alternatifi Türkiye

Koronavirüs salgını tüm dünyanın Çin ile ticari bağlantılarını da olumsuz etkilerken, Rusya’da sanayi üretiminde makina, aksam, yedek parça sıkıntısı başladığı bildirildi. Rusya Sanayi Bakanı Denis Manturov, yerli üreticilerin Çin yapımı ürünleri tedarik etmekte zorluk çektiğini ama ortada şimdilik “büyük açık” olmadığını söyledi. 

Manturov bu tedarik sıkıntısının “Rusya’ya virüslü mal geleceği korkusu”ndan değil, Çin’de mesai vardiyalarındaki düşüştem ötürü üretim yetersizliği baş göstermesinden kaynaklandığını belirtti.

Rus bakan, “Ortada bir sorun olduğu gerçek, Çin'deki patlak veren salgın yüzünden yapılan kısıtlamalar buna neden oldu. Ama biz Çinli üreticilerle işbirliğini sınırlamayı düşünmüyoruz. Bugün itibarıyla ciddi bir sıkıntı olduğunu söyleyemem” dedi.

Manturov, sorunun daha da ciddileşmesi durununda Rusya'nın alternatif tedarikçiler arayacağını söyledi.

Öte yandan Bakan Yardımcısı Viktor Yevtuhov da, Rusya'da tekstil dahil hafif sanayinin koronavirüs yüzünden Çin ile sorunlar yaşadığını, alternatif pazar arayışlarının sürdüğünü söyledi. Yevtukov, Türkiye, Güney Kore ve İtalya'yı özellikle tekstil için alternatif olarak gösterdi.

Uzmanlar pek çok sektörde Türk üreticilerin Rusya pazarı için pek çok alanda alternatif olabileceği yorumunu yapıyor.

Çin’den sebze meyve ihracatının koronavirüs yüzünden kesintiye uğraması üzerine Rusya basınında “Türk ürünlerin alternatif olabileceği” haberleri yer almıştı.

Diğer yandan Türk domates üreticileri ise Rusya’nın tanıdığı kotanın dolduğunu ve Türkiye’den domates ihracatının kesildiğini bildiriyor.

Financial Times uyarmıştı

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkarak dünyaya yayılan yeni tip Koronavirüs salgınının Çin ekonomisini nasıl etkileyeceği ve diğer ülkelere yansıması konusunda tartışmalar da sürüyor.

Financial Times gazetesinin analizine göre Çin’deki ekonomik büyümenin yavaşlaması durumunda bundan bir çok ülke olumsuz etkilenirken bu kriz Türkiye’nin milli gelirine ise olumlu yansıyacak. Gazetenin hazırladığı grafikte sadece Türkiye’nin milli gelirinin yükselecek olması dikkat çekti. Rusya da bu durumdan zarar görecek.

FT yazarı Rana Forohoor “Koronavirüs küresel büyümeyi vuracak” başlıklı bir analiz yazdı. Forohoor analizinde salgından Çin ekonomisinin nasıl etkileneceğini ve bunun diğer ülkelere olası yansımalarını değerlendirdi. Analizde “Çin’in yavaşlamasından en çok kim zarar görür?” başlıklı bir grafik de yer aldı.

Euronews'in aktardığı habere göre, grafikte Çin ekonomisindeki büyümenin yüzde 1 yavaşlaması durumunda bunun diğer ülkelerin gayri safi yurtiçi hasılasını (GSYH) ne kadar etkileceğine yönelik tahminler bulunuyor. Buna göre grafikte bulunan 24 ülkeden 23’ünde gayri safi yurtiçi hasılasa düşerken sadece Türkiye’de artıyor. Çin ekonomisindeki yüzde 1’lik yavaşlama Türkiye’nin gayri safi yurtiçi hasılasını yüzde 0,05 arttıracak.

 11.2.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Moskova'da izolasyon önlemlerinin kaldırılmasını nasıl buluyorsunuz?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi