Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Yeni hükümette Sobyanin gölgesi

Rusya'da başkanlık görev 2024'te sona erecek olan Vladimir Putin yeniden bu koltuğa oturamayacak. Putin'in bizzat önerdiği yeni anaya değişkliğinin yakın zamanda büyük olasılıkla gerçekleşmesi, hiç kimseye iki defadan fazla başkanlık yapma hakkı verilmemesi ile 25 yıla yakın sürecek Putin'in "başkanlık devri" resmen sona erecek. Ancak devamında Putin'in muhtemelen yeni oluşturlacak güçlü anayasal organ Devlet Konseyi'nin başkanı olarak "fiilen iktidarı elinde tutacağı" tahminleri güçlü. Her şeye rağmen, "devlet başkanlığı" makamı var olacak ve buraya Putin tarafından kimin aday gösterilebileceği konusu da şimdiden hararetle tartışılıyor.

İşte bu ortamda, yaptığı isabetli siyasi analizlerle bilinen gazeteci Andrey Pertsev, “Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin’in ekibinden birçok ismin yeni hükümete girmesi, Sobyanin’in Putin’in en önemli halef adaylarından biri olduğunu gösteriyor” yorumunu yaptı. 

Pertsev, Moskova Carnegie Merkezinin internet sitesinde yer alan yazısında, yeni kurulan Bakanlar Kurulunda Sobyanin’e yakın isimler olduğuna dikkat çekti.

Yazıdan bazı bölümler şöyle:

“Yeni kabinede iki grup var.

Birincisi, Başakan Mihail Mişustin'e yakın isimler:

Başbakan yardımcıları Dmitri Grigorenko, Aleksey Overçuk, Viktoriya Aramiçenko ve Dmitri Çernışenko.

İkincisi, Segey Sobyanin’e yakın isimler:

Başbakan Yardımcısı Marat Husnullin, Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reşetnikov, Bilim Bakanı Valeri Falkov, İnşaat Bakanı Vladimir Yakuşev ve Çevre Bakanı Dmitri Kobılkin.

Yeni kabinede Sobyanin’den daha fazla yakını olan tek kişi Başkan Putin. ‘Sobyanincilerin’ ortak noktası, sert yöneticiler ve teknokratlar olması. 

Sobyanin, Kremlin’de etkin bir belediye başkanı olarak kabul ediliyor, dolayısıyla ona yakın kişilerin hükümete davet edilmesi şaşırtıcı değil. 

Putin’in 2024 için en muhtemel haleflerinden biri olarak da Sobyanin gösteriliyor.”

27.1.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronavirüs yüzünden evde çalışma düzenine geçtiniz mi?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi