Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Putin: "Dünyanın güvenliği bize bağlı"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin parlamentosu olan Federal Meclis'in üyelerine sesleniyor. Putin'in Kremlin yakınlarındaki Manej sergi salonunda gerçekleştirdiği konuşmasını, devletin yasama, yürütme ve yargı organlarının temsilcileri dinliyor. 1.300 davetlinin katıldığı konuşma televizyonlardan da canlı yayınlanıyor.

Putin'in konuşmasından öne çıkan bölümler şöyle:

'Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu'nun daimi üyelerine küresel savaş çıkması tehdidini tasfiye etme çağrısını yapıyorum."

'Dünyanın beş nükleer gücü olarak gezegenimizde güvenliği sağlamakla yükümlüyüz. Rusya diyaloğa her daim açık'

- Rusya kendi ulusal güvenliğini tesis edecek adımları zamanında, yeterli miktarlarda attı. Savunma kabiliyetimizi 10 yıl önceden garanti altına almış bulunuyoruz.

- Rusya hiç kimseye kendi iradesini dayatmayacak, silahlanma konusunda kimseyle yarış içerisine girme niyetinde de değil.

'2019'da enflasyon, beklenen yüzde 4 yerine yüzde 3 olarak gerçekleşti'

- Dünyada gözlenenden daha yüksek bir ekonomik büyüme hızıne erişebilmek için yeni bir yatırım döngüsüne gereksinimimiz var.

- Vatandaşların reel gelirlerinin esaslı bir biçimde artması için gereken koşulların yaratılması, hükümet ve Rusya Merkez Bankası'nın en önemli görevlerinden birisi.

'Ülkemizdeki doğum oranından memnun olmak mümkün değil. Rusya'nın kaderi ve gelecekte tarihin neresinde olacağı, demografiye bağlı'

- Ailelerde 90'lı yıllara kıyasla daha az çocuk dünyaya geliyor. Doğum oranı yeniden düşmekte. Bu nedenle çok çocuklu ailelerin ne gibi güçlüklerle karşılaştığını iyi anlamalı, bunlara çözüm üretmeliyiz.

- Çok çocuklu ailelere yapılan yardımlar yeterli değil. Söz konusu yardımlar çocuk üç yaşına geldiğinde kesiliyor. Aile de kendisini yeniden güç bir ekonomik durumda buluyor. Bu nedenle düşük gelirli ailelere üç ila yedi yaş arasındaki çocuklar için aylık yardımlar yapılmalı. Bunun uygulaması geriye de dönük olarak, 1 Ocak 2020 dahil edilerek yapılmalı.

- Rusya'da orantılı, geniş ölçekli ve etkili bir aile desteği sistemi kurmalıyız ki genç nesiller de aile değerlerini paylaşabilsin. Zira aile sevgi ve mutluluk demektir.

- Okullarda çocuklara ücretsiz olarak sıcak yemek verilmeli. Zira çocuklar okula başladıklarında, eğitim için gerekenleri sağlamaya çalışırken ailelerin masrafları artıyor. Herkes kendisinin diğerleriyle eşit olduğunu hissetmeli. Toplulumumuz için bu son derece önemli. Bu tedbir konusunda haklı olduğumu göreceksiniz. 

(Sputnik)

15.1.2020


 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronavirüs yüzünden evde çalışma düzenine geçtiniz mi?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi