Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Web yazılım uzmanı
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Derin mevzu: Halkın aklında "Neden çok çalışıp az kazanıyoruz?" sorusu

"Bu kadar çok çalışmamıza rağmen, neden az para kazanıyoruz?" Rus medyası, halkın bu soruyu kendine giderek daha fazla sormaya başladığına dikkat çekiyor.  Ekonomistlerin cevabı ise basit: zenginler daha zengin, yoksullar daha yoksul hale geliyor..

Resmi istatistik servisi Rosstat verilerine göre, ülke geneli maaş ortalaması 46 bin 549 ruble, yani 758 dolar. Ancak bağımsız araştırmalar ve genel hissiyat söz konusu ortalamanın daha düşük olduğuna işaret ediyor.

Duma Emek Komitesi üyesi Oleg Şeyn, Rus ekonomisinin dünya sıralamasında nispeten yukarı basamaklarda olmasına karşın maaş sıralamasında gerilerde kaldığına dikkat çekiyor. Bu ise Şeyn'e göre gelir dağılımındaki adaletsizliğin tipik bir göstergesi. Şeyn maaşların artmasına olanak tanıyacak yasal düzenlemelerin ve vergi reformlarının yapılması gerektiği düşüncesinde.

Hükümete bağlı Finans Üniversitesi doçentlerinden Oleg Komolov da halkın sosyal refahın dar bir zümrenin elinde biriktiğinin farkında olduğunu belirtiyor. Komolov da Rus ekonomisinin refah paylaşım mekanizmalarının işlemediği ve başta vergi sahası olmak üzere ciddi reformlara ihtiyaç olduğu kanısında.

Kısa süre önce Rusyalı bir iş adamının maaşları neden arttıramadığını açıklayan "itirafnamesi" Rus basının gündemine gelmişti.

Kemerovo kentinde ünlü girişimci ve aktivist Vyaçeslav Çernov'un blogunda "çalışanlarının maaşları neden artıramadığını" anlattığı yazıda vergi sorununa şu sözlerle işaret etmişti:

"Diyelim ki yanımda 10 kişi çalışıyor ve hayat her geçen gün pahalandığı için vicdanlı bir işveren olarak çalışanların maaşını, mesela, 10 bin ruble (956 TL) arttırmak istedim. Bu durumda her yıl ödemem gereken ilave ücret 1 milyon 200 bin ruble oluyor (115 bin TL), ki bu küçük bir girişimci için olağanüstü yüksek bir miktar. Ama iş bununla bitmiyor. 

Devlet maaşları arttırmak isteyen işverenlere ne diyor biliyor musunuz? Demek paran var! O zaman öde bakalım yılda 500 bin ruble (48 bin TL) ilave vergi daha! Uzun lafın kısası, işçim aç gezmesin, karnına biraz daha ekmek girsin demenin maliyeti havadan yarım milyon.

Tepede oturan akıl küplerine bu vergi düzeninde insanların yoksul kalmaya mahkum olduğunu kim anlatacak acaba?"

16.1.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi