Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Erdoğan:"Darbeci Hafter önce 'Evet' dedi, sonra Moskova'yı terk etti"

Libya Ulusal Ordusu Komutanı Halife Hafter, dün yürütülen ateşkes görüşmelerinin ardından Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanı Fayiz es-Serrac'ın kabul ettiği anlaşmayı imzalamadan Moskova'dan ayrıldı. Al Arabiya'ya konuşan Haftar, "Taleplerimizin çoğu gözardı edildiği için imzalamadım" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Darbeci Hafter ateşkesi imzalamaya yanaşmadı. Önce 'evet' dedi, sonra Moskova'yı terk etti" ifadelerinde bulundu. 

Sputnik'in haberine göre, Moskova’da yapılan Libya müzakerelerinde belli bir ilerleme sağlandığını belirten Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, tarafların oluşturulan taslak anlaşma metnine olumlu baktıklarını duyurmuştu.   Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da "Libya'da muhtemel bir ateşkesin modalitelerini içeren taslak bir metin ortaya çıkardık" demiş, Hafter'in imza için 14 Ocak salı sabahına kadar süre istediğini kaydetti.

Ateşkes anlaşması, Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) tarafından kabul görürken, Libya Ulusal Ordusu (LUO) Komutanı Halife Hafter ve beraberindeki heyet, anlaşmayı düşünmek için zaman istedi.

Al Arabiya kanalının aktardığına göre Hafter, geçen saatlerde anlaşmayı imzalamadan Moskova'dan ayrıldı. Sputnik'e konuşan bir kaynak da bilgiyi doğrulayarak "Mareşal Hafter Moskova'dan ayrıldı. Anlaşmayı imzalamadı" ifadelerini kullandı.

Sosyal medya hesapları tarafından Hafter'in 'Dassault Falcon 900' tipi bir özel uçakla, Şeremetyevo Havalimanı'ndan batı Avrupa istikametine doğru hareket ettiği bilgisi yer verildi.

Al Arabiya, ayrıca Trablus'un güneyindeki Selahaddin bölgesinde UMH ve LUO arasındaki çatışmaların tekrar başladığını bildirdi. Selahaddin ve Ayn Zara bölgelerinde silah seslerinin duyulduğunu belirten kanal, yaşanan kayıplara ilişkin henüz bir bilgi vermedi.

Sputnik'in aktardığına göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise konuyla ilgili şunları söyledi:

"Türkiye ve Rusya olarak başlattığımız inisiyatifle epey gayret gösterdik. Dün Moskova'da yapılan görüşmelerde Trablus hükümeti yapıcı tavır gösterdi. Buna rağmen darbeci Hafter ateşkesi imzalamaya yanaşmadı. Önce 'evet' dedi, sonra Moskova'yı terk etti, kaçtı. Bundan sonrası sayın Putin ve onun ekibine ait. Biz sözmüzün arkasında durduk, ama darbeci Hafter masayı terk etti. Sürdüğü şartlar gerçek yüzünü gösteriyor. Ateşkesi reddetmesi bizi hiç şaşırtmadı.

Önümüzdeki günlerde darbeci Hafter ile ülkenin meşru yönetimi arasında yapılacak tercihleri dikkatle takip edeceğiz. Ülkenin meşru yönetimine ve Libya'daki kardeşlerimize saldırılarını sürdürmesi halinde, darbeci Hafter'e hak ettiği dersi vermekten de asla geri durmayacağız."

Dünün gelişmeleri

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Libya'da muhtemel bir ateşkesin modalitelerini içeren taslak bir metin ortaya çıkardık" dedi. Çavuşoğlu Hafter'in imza için 14 Ocak salı sabahına kadar süre istediğini kaydetti.
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katılımıyla Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti lideri Fayiz Serrac ve Libya Ulusal Ordusu lideri Halife Hafter arasındaki görüşme yaklaşık 6 saat sürdü.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde: 

- Cumhurbaşkanlarımızın 8 Ocak'taki çağrısı doğrultusunda Libya tarafları arasında bir ateşkes imzalanması için Rus ortaklarımızla birlikte gün boyu çalıştık. 

-(Libya için) Muhtemel bir ateşkesin modalitelerini içeren taslak bir metin ortaya çıkardık. Bu metin üzerinde özellikte Hafter tarafından gelen değişik önergeleri de uzlaşı anlayışıyla dikkate aldık. Bu metin nihai hale geldikten sonra, Lavrov'un da söylediği gibi, Sayın Sarrac bu metni imzalayarak Türkiye tarafına teslim etti. 

- Hafter tarafı ise (Libya ateşkes mutabakatını imzalamak için) yarın sabaha kadar (bugün) süre istedi.

- Sabah Hafter tarafı da bu metni imzalarsa daha önce girişimimiz sonucunda ve iki başkanın çağrısı sonucunda sözlü olarak ateşkese uyacaklarını ilan eden Sarrac ve Hafter tarafları yazılı bir şekilde de bu taahüdü yerine getireceklerdir. 

- Siyasi sürecin devam etmesi için Rusya ile çalışmaya devam edeceğiz. 

Libya Temsilciler Meclisi Başkan Danışmanı: Biten Libya görüşmesinde anlaşma imzalanmadı
Libya'nın doğusundaki Tobruk'ta bulunan Libya Temsilciler Meclisi’nin Başkan Danışmanı el-Safi ise, Moskova’daki görüşmenin sona erdiğini ama hiçbir anlaşmanın imzalanmadığını belirtti.

General Halife Hafter tarafından desteklenen Libya Temsilciler Meclisi'nin Başkan Danışmanı Hamid el-Safi, “Libyalı taraflar arasındaki görüşme, bir anlaşma imzalanmadan sona erdi” dedi. (Sputnik)

14.1.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Moskova'da izolasyon önlemlerinin kaldırılmasını nasıl buluyorsunuz?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi